Šaltasis metų sezonas visuomet pasitinka gerokai išaugusiomis sąskaitomis už komunalinius mokesčius. Ekspertai sako, kad reikėtų įprasti šildymo sezonui ruoštis iš anksto, pavyzdžiui, taupyti tam pradėti dar vasarą. Arba, pasirūpinti namo renovacija ir apšiltinimu, kokybiškais langais bei durimis. Žinoma, tai tikrai padėtų ištverti sunkią žiemą ir ne taip smarkiai plonintų piniginę.
Tačiau ką daryti, jei šiemet to nespėjote padaryti? Siūlome jums išbandyti bent keletą patarimų, kurie padės išlaikyti šilumą būsto viduje, o tuo pačiu – taupyti, nes šildymui reikės sunaudoti mažiau energijos. Beje, dauguma patarimų – lengvai įgyvendinami.
Užuolaidos
Langų dekoro priemonės gali būti ne tik interjero akcentu, bet ir viena iš priemonių, padedančių palaikyti tolygią temperatūrą kambaryje. Kad ir kokie kokybiški būtų langai jūsų namuose, tačiau paspaudus šaltukui, pro juos vis viena veržiasi šaltis, nes tai – ploniausia sienos dalis. Tam, kad šis šaltis nepatektų į kambarį – uždenkite langus užuolaidomis arba langinėmis. Puikiausiai tiks storesnės, pagamintos iš vilnos bei medvilnės mišinio. Dienos metu, ypač jei šviečia saulė, užuolaidas atitraukite, bet vakare, krentant temperatūrai, jas laikykite uždarytas. Sunkesnės užuolaidos sudarys užtvarą nuo lango sklindančiai vėsai patekti į kambarį. Uždarytas užuolaidas reikėtų laikyti ir išvažiuojant kelioms dienoms iš namų.
Atviri radiatoriai ir kiti šildymo įrenginiai
Kaip jau minėjome, užuolaidos gali padėti išlaikyti šilumą kambaryje. Tačiau reikėtų pasistengti, kad jos neuždengtų radiatorių. Šilumai gerokai sunkiau pasklisti po kambarį, jei radiatoriai ar kiti šildymo įrenginiai yra uždengti, paslėpti už dekoratyvinių sienelių, baldų ir pan. Tokiu būdu nemaža dalis jos gali būti tiesiog iššvaistyta, todėl vertėtų laikyti radiatorius kuo labiau atvirus, neužstumtus baldais. Tiesa, nemaža dalis žmonių juos slepia dėl neva nepatrauklios radiatorių išvaizdos. Jei jums taip pat jie kliūna už akių – nudažykite juos tokia pačia spalva kaip sienos arba grindys. Tokiu būdu jie vizualiai tiesiog pasislėps.
Šilumą atspindinti plėvelė
Daugiausia šilumos iššvaistoma per šilumai laidžias sienas, todėl tam, kad tuščiai nebūtų šildomos sienos, už radiatorių vertėtų įsirengti šilumą atspindinčią plėvelę (dar kitaip vadinamą radiatoriaus ekranu). Į foliją panašus pastorintas ekranas įrengiamas tarp sienos ir radiatoriaus. Tokiu būdu daugiau šilumos patenka į kambarį, o ne iššvaistoma prie sieną. Lietuvos Nacionalinė pastatų administratorių asociacija taip pat rekomenduoja tokį būdą šilumai taupyti ir teigia, jog visuose kambariuose įrengus tokius ekranus – bendrą buto temperatūrą galima pakelti apie 1-2 laipsniais. Atrodo nedaug, bet skirtumas tarp 18 laipsnių ir 20-ies, vis dėlto, yra.
Nereikalingos kiaurymės
Kiekviena kiaurymė lange ar sienoje – būdas „pabėgti“ šilumai. Net ir plastikiniai langai, įdėti prieš keletą metų, pradeda praleisti šaltį į vidų. Paprasčiausias būdas patikrinti, ar jūsų langai bei durys sandarios – vėjuotą dieną pasiimti degantį smilkalą ir su juo apeiti visas galimas erdves, pro kurias gali veržtis vėjas. Atradus tokias vietas – reikėtų jas užsandarinti jums patogiausiu būdu. Statybinių prekių parduotuvėse būna specialios gumos, klojamos prie lango rėmo, kuri padeda stabdyti šalto oro patekimą. Tiesa, jokiu būdu neužsandarinkite visų langų taip, kad jų nebūtų galima atidaryti. Patalpas retkarčiais reikia vėdinti.
Lubų ventiliatorius
Aukštos lubos – suteikia erdvės pojūtį namuose, tačiau tuo pačiu ir didina sąskaitas už šildymą, nes šiltas oras kyla į viršų. Būtent todėl namuose su aukštomis lubomis, kad ir kiek būtų šildoma, būna kiek vėsiau. To išvengti gali padėti nors ir ne itin populiarus, tačiau kai kuriuose namuose pasitaikantis prietaisas – lubų ventiliatorius. Nors įprasta manyti, kad jis naudingiausias vasarą, tačiau ir šaltuoju periodu ventiliatorius gali padėti palaikyti vienodą temperatūrą visame kambaryje. Kaip tai padaryti? Kadangi šiltas oras kyla į viršų, reikia pakeisti lubų ventiliatoriaus sukimosi ašmens kryptį, kad jis stumtų šiltą orą nuo lubų žemyn. Kalbant apie ventiliatorius, reikėtų atkreipti dėmesį ir į gartraukius bei kitas vėdinimo sistemas, naudojamas vonios kambaryje. Juos naudokite tik tiek, kiek reikia, nes perilgai veikiantis gartraukis – taip pat ištraukia patalpoje esančią šilumą.
Kilimas
Kilimas gali tapti svarbia šilumos taupymo priemone gyvenantiems pirmame aukšte, ypač jei nuo grindų nuolat kyla šaltis. Storesnis, o jei dar natūralių medžiagų kilimas, dengiantis kone visą kambario plotą, taip pat trukdys šaltam orui patekti į kambarį. Beje, minkštas storas kilimas ir šiaip yra kur kas malonesnė danga sužvarbusioms kojoms, nei plikos grindys. Beje, prie mėgstamiausio fotelio ar kitos vietos, kur mėgstate sėdėti, ant žemės galite pasitiesti natūralaus kailio kilimėlį (kad ir perdarytą iš seno palto ar kailinių). Jis padės nešalti kojoms tuomet, kai leisite vakarus namuose.
Langų plėvelė
Užsienio šalyse, kuriose gana dažni stipresni ar silpnesni žemės drebėjimai, visuomet rekomenduojama langus padengti specialiai plėvele. Ši plėvelė – matomumo itin nepablogina, tačiau atsitikus nelaimei, bent kiek padidina galimybę, jog lango stiklas nesuduš. Tačiau tokia plėvele langus padengę žmonės, gyvenantys šaltesniuose kraštuose, pastebėjo, jog ji padeda ir išlaikyti šilumą kambaryje. Taigi, panašų metodą galite pasitelkti ir savo namuose. Statybos prekių parduotuvėse rasite gana pigių, skaidrių plėvelių, kurias galima klijuoti ant lango. Matomumas – kone nesuprastėja. Kai kas tam naudoja ir maistinę plėvelę, kuri puikiai priglunda prie stiklo, todėl jos beveik nesimato.
Reguliuojama temperatūra
Šiuo patarimu galės pasinaudoti tikrai ne visi, bet tie, kurių namuose nors kiek įmanoma reguliuoti radiatorių temperatūrą – gali juo pasinaudoti. Pagalvokite, kam šildote namus tuomet kai būnate darbe arba miegate? Tuo metu galima šildymo temperatūrą sumažinti bent keliais laipsniais, o grįžus – vėl padidinti. Labai didelės įtakos buto temperatūrai tai nepadarys, bet kone 16 val. per dieną taupysite energiją. Tiesa, nepersistenkite. Tikrai nereikia ir net negalima „užsukti“ temperatūros iki minimumo. Tokiu atveju verčiate daugiau mokėti kaimynus (o kas bus, jei jie elgsis taip pat) ir rizikuojate įsigyti namie pelėsį, nes blogai šildomose patalpose – kaupiasi drėgmė.
Elektroniniai šildytuvai
Esant ypač šaltam orui – kelioms valandoms galima bandyti įsijungti elektrinį šildytuvą. Tiesa, tokiu atveju geriausia šildyti tik tą patalpą, kurioje būnate, o ne visą butą. Toks šildytuvas gali laikinai išspręsti problemą esant didžiausiems šalčiams, tačiau jis – ryja pakankamai daug elektros energijos, todėl reikėtų pagalvoti, kokiais kitais būdais elektros energijos ar kitų išteklių namuose galima būtų sutaupyti. Vienas iš patarimų – stengtis visuomet išjungti šviesą ir nelaikyti elektros lizduose įkištų prietaisų, kai jie tuo metu nenaudojami. Energiją saugančios lemputės, nors ir kainuoja šiek tiek brangiau, tačiau veikia 10 kartų ilgiau ir sunaudoja mažiau elektros. Skalbti taip pat reikėtų tik su pilna skalbimo mašina, o mažiausiai energijos sunaudosite, jei bus nustatyta 30 laipsnių temperatūra. Visuomet užsukite kranus, nes lašas po lašo per savaitę prikapsi pusę vonios, o virdami vandenį arbatai – į arbatinį įpilkite būtent tiek vandens, kiek reikės puodeliui. Beje, parduotuvėse yra ir ganėtinai nebrangių mažo srauto dušo galvučių, kurios sunaudoja nuo 25 iki 50 proc. mažiau vandens.
Taupymas
Šios priemonės – labai paprastos, tačiau per sezoną gali padėti šiek tiek sutaupyti arba bent jau ne taip smarkiai šalti namuose. Beje, jei pavyks sutaupyti, pasistenkite sutaupytų pinigų neišleisti pramogoms ar kitiems dalykams. Šilumos sąskaita sutaupytą sumą skirkite pasiruošimui kitam šildymo sezonui. Galbūt pasikeiskite vieną, labiausiai nesandarų langą, įsigykite radiatoriaus šilumos reguliavimo sistemą arba tiesiog – skirkite juos apmokėti sąskaitoms. Tokiu būdu, sutaupyti pinigais – nenueis veltui, o tik padės dar labiau šilumos sąskaita sutaupyti ateityje. Ir – gyventi šilčiau. Net ir žiemą.