515152-thief

Šventės ir pavojai. Kaip išvengti nusikaltimų?

Pamatuotas atsargumas – dar niekam nepakenkė. Ar kada susimąstėte, jog per didžiąsias metų šventes padaugėja neblaivių asmenų padarytų nusižengimų, o vagišiai – taip pat nesnaudžia? Juk per šventes visi būname šiek tiek labiau išsiblaškę, šiek tiek labiau skubame pas seniai nematytus gimines ir draugus. O tai – puiki proga tiems, kurie tokiu jūsų išsiblaškymu nori pasinaudoti.

Remdamiesi Kurgyvenu.lt sukurta atvirųjų duomenų palyginimo sistema, peržvelgėme kelis pagrindinėse arba kiek didesnėse gatvėse esančius penkių didžiųjų Lietuvos miestų adresus. Didžiojoje dalyje jų, akivaizdu, jog gruodis bei sausis išsiskiria didesniu nusikaltimų skaičiumi. Jų padaugėja ir vasaros mėnesiais. Palyginamąsias lenteles galite peržvelgti žemiau esančioje galerijoje.

gedimino pr. 10_vilnius basanaviciaus 3_panevezys h.manto 3_klaipeda kauno aleja 10_kaunas saules takas 3_siauliai

Beje, jei jums įdomu, kokie nusikaltimai padaromi jūsų gyvenamojoje aplinkoje ir kaip jie keičiasi skirtingais laikotarpiais – užsukę į www.kurgyvenu.lt, paieškos laukelyje įveskite jus dominantį adresą. Atsidariusiame namo profilyje – susiraskite viršutinę ikonų juostelę, o joje – antrankius. Šioje namo profilio zonoje rasite nusikaltimų skaičiaus palyginimą rajone, kuriam priklauso adresas, bei 500 m atstumu aplink pastatą. Beje, duomenys gaunami bei kiekvieną mėnesį atnaujinami iš Informatikos ir ryšių departamento prie LR VRM.

Beje, ne tik pasitikrinkite, kokios nusikalstamos veikos įvykdomos aplink jūsų namus, bet ir pagalvokite, ką galėtumėte padaryti, kad tiek jūsų turtas, tiek ir šeimos nariai – būtų saugesni.

Kiekvienais metais, prieš šventes, policija perspėja apie padidėjantį nusikalstamumą ir prašo gyventojų – patiems išlikti sąmoningiems. Nors per šventes sustiprinamos policijos pajėgos, bet be bendruomenės sąmoningumo – užbėgti už akių nusikalstamoms veikoms yra gerokai sudėtingiau. Galime pasistengti apsaugoti ne tik save, bet ir savo kaimynus.
Paprastai daugelis žmonių nusikalstamumo problemomis susirūpina tik tuomet, kai nusikaltėliai įsibrauna į jų pačių gyvenimus. Buto ar automobilio saugumą užtikrina ne tik techninės priemonės, bet ir žmonių bendruomeniškumas, organizuota tarpusavio pagalba prižiūrint bendrą gyvenamąją aplinką.

Visų prašoma laikytis pačių paprasčiausių saugumo reikalavimų:

  • Būdami neblaivūs neikite į masinio susibūrimo vietas ar nebūkite lauke, nes galite tapti nusikaltimo auka. Grįždami namo išsikvieskite taksi arba grįžkite kartu su draugais, artimaisiais. Beje, stenkitės ir nevartoti alkoholio viešose vietose. Jokiu būdu nevairuokite neblaivūs.
  • Tamsoje dėvėkite atšvaitą, o išlipę iš automobilio, užsidėkite šviesą atspindinčią liemenę. Švenčių metu gatvėse padaugėja išgėrusių vairuotojų, todėl geriau būti pastebimiems.
  • Išvykdami iš namų – juos būtinai užrakinkite, patikrinkite, ar uždarėte langus, įjunkite apsaugos priemones, net jei planuojate tik užsukti į parduotuvę ar pas kaimynę, pasiskolinti žiupsnio druskos.
  • Išvažiuodami iš namų ilgesniam laikui – paprašykite, jog juos prižiūrėtų giminaičiai ar kaimynai. Jei laiškai, rašteliai jums gali būti paliekami prie durų – paprašykite kaimynų juos surinkti. Pasitaiko atvejų, kai tokius raštelius specialiai palieka vagiliaujantys asmenys – tokiu būdu jie žino, jog namie jau kurį laiką nieko nebuvo.
  • Palikti namie šviesą ar veikiantį televizorių – taip pat gali būti išeitis. Nors dar nedaugelis lietuvių savo namuose turi programuojamus šviesos daviklius (kurie, pagal išankstines komandas gali įjungti ar išjungti šviesą), tačiau nemaža dalis skaitmeninių televizorių, jau gali būti iš anksto suprogramuoti įsijungti ar išsijungti tam tikru metu.
    Panašiai gali suveikti radijo žadintuvai. Paprastai įsijungę jie groja apie pusę valandos, todėl jei nustatysite juos „skambėti“, pavyzdžiui, vakare – gali atrodyti, jog namuose kažkas yra.
  • Pasistenkite languose ar greta durų nepalikti didelio kiekio dovanų, kitų vertingų daiktų. Žinoma, ši taisyklė labiau galioja tiems, kurie gyvena pirmame aukšte arba nuosavame name.
  • Nepalikite pirkinių automobilyje, matomoje vietoje.
  • Prižiūrėkite piniginę – būkite tikri, jog visuomet žinote, kur ji yra. Jei pinigus laikote kortelėje – jie galbūt niekur ir nedings, bet prarasite daug kitų dalykų, kurie jums gali būti svarbūs. Jei jau nešiojatės grynuosius, ypač jei suma didesnė – išskaidykite juos po skirtingas kišenes.
  • Gyvenantiems privačiuose namuose – pasirūpinkite, jog sniegas būtų nukasamas net jums nesant. Taip vagišiai žinos, kad namuose nuolat lankomasi.
  • Svarbiausia, praneškite apie pastebėtus įtartinus asmenis policijos pareigūnams.

Beje, skaitantiems anglų kalba – visai neblogas testas apie saugumą, o kartu ir priminimas, kaip nereikia elgtis: TESTAS.

Saugių švenčių!

 

FacebookGoogle+TwitterPinterestStumbleUpontumblrLinkedInDiggEmail

Komentarai

komentarai