sakuros-vilniuje-61316831

Kodėl parkai ir žaliosios erdvės yra svarbi miesto dalis?

Lietuva yra pilna žalumos palyginus su kai kuriomis užsienio šalimis. Kasdien praeiname pro skverelius, parkus, žaliąsias erdves, pavėsį suteikia gatvėse pasodinti medžiai. Mes prie to pripratę ir net nesusimąstome, kokią reikšmę iš tikrųjų turi parkai ir žaliosios erdvės miestuose.

Socialiniai privalumai

Parkai traukia žmones bendrauti, tai puiki vieta praleisti popietę. Vaikai, žaisdami įvairiose aikštelėse gali įgauti bendravimo įgūdžių, kurių jiems vėliau reikės gyvenime. Taip pat buvo ištirta, kad jeigu yra sutvarkytos žaliosios erdvės, kuriame jaunimas turi galimybę leisti laisvalaikį (įrengti suoliukai, krepšinio aikštelės ir pan.), vietovėje sumažėja jaunimo nusikalstamumas. Aišku, jei tokios vietos bus nesutvarkytos (pvz. prišiukšlintos), tuomet tai kaip tik pritrauks jaunimą vandalizmui.

Pamokos, vykdomos gryname ore, leidžia mokytojams ir vaikams bendrauti neoficialioje aplinkoje. Tai skatina geresnį bendravimą tarp jų ir dažnai moksleiviams grąžina norą mokytis. Parkai skatina žmones neužsidaryti ir neprarasti socialinių įgūdžių.

i99g1g117

Sveikatos privalumai

Žaliosios oazės ne tik suteikia atsipalaidavimą nuo miesto šurmulio – buvo įrodyta, kad jie gerina fizinę ir psichologinę sveikatą. Buvo įrodyta, kad jei žmonės pro langus mato parkus, jiems per 3-5 minutes sumažėja streso lygis, agresija. Žmonėms, esantiems ligoninėse, rečiau prireikia stiprių nuskausminamųjų, jie greičiau išrašomi, jeigu jų langai yra į įvairius skverus. Buvimas gryname ore gerina nuotaiką, suteikia energijos bei padeda miegui.

Jei netoliese yra parkas, žmonės dažniau imasi fizinės veiklos. Net kasdienis pasivaikščiojimas gali padėti sumažinti įvairių sveikatos sutrikimų tikimybes (pvz. širdies smūgio tikimybė sumažėja perpus). Dažnesnė fizinė veikla padeda rūpintis raumenimis, sąnariais, kontroliuoti svorį bei sureguliuoja kvėpavimo ir endokrininę sistemą žmogaus organizme. Vietovėse šalia sutvarkytų žaliųjų erdvių, žmonės rečiau praneša apie sveikatos sutrikimus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aplinkos privalumai

Pasodinti medžiai padeda ir miestams mažinti užterštumo lygį. Medžiai, gamindami deguonį sumažina oro užterštumą – šalina nuodingas daleles. Atsiradus parkams, tampa lengviau patekti į įvairias vietas dviračiu ar pėsčiomis, sumažėja priklausomumas nuo automobilių ir tai taip pat mažina oro užteršumą, šaldo orą.

Įvairūs lapuočiai ir spygliuočiai gali padėti kontroliuoti dirvožemio eroziją. Jie netgi stabdo vandens užterštumą: jų šaknys ir aplink esantis dirvožemis pašalina iš vandens tam tikrus nuodingus elementus, ir taip saugo ežerus, vandens tėkmes nuo užterštumo.

Ekonominiai privalumai

Įrengtos žaliosios erdvės traukia ne tik vietinius gyventojus, bet ir turistus. Tai reiškia, kad vietiniams verslams yra paranku kurtis netoli parkų, nes tai užtikrins pastovų žmonių srautą. Šalia esantis sutvarkytas parkas ar skveras gali pakelti nekilnojamo turto vertę 6%, tačiau netvarkomos, sudarkytos žaliosios erdvės gali nekilnojamo turto vertę sumažinti net iki 15%.

Parkai yra ne vien dėl grožio – jie kelia gyvenimo kokybę mieste.

FacebookGoogle+TwitterPinterestStumbleUpontumblrLinkedInDiggEmail

Komentarai

komentarai