buto planas

Kitoks požiūris į sovietinį butą (architektės parengtas planas)

Jauna architektė Sima Balčiūtė, parengusi sename daugiabutyje esančio buto perplanavimą, sako, jog sovietmečiu statyti būstai nebeatitinka šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdo. Beje, architektės nuomone, kai kurie to meto sprendimai, tokie kaip nuo gyvenamojo kambario izoliuota virtuvė, net ir trukdo bendrauti bei gali tapti konfliktų šeimoje priežastimi.

„Mes vis daugiau dirbame namuose, daugiausia protinį darbą, mums nebeužtenka gerų sanitarinių sąlygų, bet reikia ir erdvės saviraiškai, bendravimui, laisvalaikiui. Kai draugas užsiminė, kad remontuos butą, tiesiog pasisiūliau „pabraižyti“, pabandyti pamatuoti, pamodeliuoti galimus plano variantus. Butas iš esmės nebuvo tvarkytas, tikriausiai, penkiolika metų, panašus į daugiasluoksnį laikmečių pyragą“, – sako S. Balčiūtė.

Buto savininkas Giedrius pasakoja, jog šiame sovietinės statybos name gyveno 8-erius metus. Kadangi, kaip pats sako, butas buvo „seno sukirpimo“, pradėjus galvoti apie remontą, kilo mintis, jog norėtųsi didesnės virtuvės, vonios ir ne tokios didelės bei šaltos svetainės, populiariai, dar nuo sovietmečio, vadintos „salionu“.

esamas_planas

Esamas buto planas

„Turėjau pasirinkimą čia gyventi pats, arba leisti gyventi sesers šeimai. Kadangi iki paskutinės minutės nežinojom, kas gyvens, norėjom, kad butas būtų kiek įmanoma universalesnis, nes mūsų poreikiai ir požiūriai reikšmingai skiriasi. Be to, universalesnį butą būtų galima lengviau parduoti. Galėjom išgriauti sieną tarp koridoriaus ir viduriniojo kambario, bet šio sprendimo nusprendėm neįgyvendinti, nes norėjosi, kad jis išliktų privatesnis“, – teigia Giedrius.

Architektės Simos Balčiūtės komentaras

Šis sovietmečiu statytas butas, kaip ir visi kiti to meto serijinės statybos daugiabučiai, savo architektūra formavo tam tikrą, tuo metu naują, gyvenimo būdo modelį, buvo skirtas masiškai į miestus susikėlusiems pramonės darbininkams. Jis užtikrino minimalias būtinas, pirmiausia su higiena susijusias, funkcijas: tekantis vanduo, vonia, tualetas, centrinis šildymas, izoliuota virtuvė, atskiri miegamieji tėvams ir vaikams, švarusis gyvenamasis kambarys – parodinis salionas visiems svarbiausiems gyvenimo įvykiams švęsti.

Reikia suprasti, kad tuo metu tai buvo didelė inovacija.

viengungis_a

Perplanuotas butas, numatytas viengungiui (variantas A)

viengungis_a_3d

Perplanuotas butas, numatytas viengungiui (variantas A, 3D modelis)

Tačiau primesti pasenusio gyvenimo būdo modelį formuojančią architektūrą šiandienos žmogui irgi nėra protinga. Mano kaip architektės užduotis yra kurti erdves, kurios būtų patogios ir padėtų žmonėms svajoti, būti laimingiems, taip pat leistų keistis, augti ir patiems kurti tokią erdvę, kokios jiems tuo metu reikia.

Butas turėjo būti perdarytas į tokį, kuriame galėtų gyventi ir dabartinis gyventojas vienas, ir, vėliau, pora su dviem vaikais. Taigi reikėjo numatyti, kaip vienas ar kitas planas gali būti transformuojamas iš viengungiško į šeimyninį, kur bus perstumti baldai, kokius naujus baldus reiks įsigyti. Pasiūliau keletą galimų plano variantų, bet savininkai turėjo ir savų minčių, kurios pradinį planą papildė. Beje, jų mintys labai įdomios, nes atskleidžia, kaip skirtingai visi suvokiame, kokia turi būti gyvenamoji aplinka ir kaip greitai poreikiai gali keistis.

viengungis_b

Perplanuotas butas, numatytas viengungiui (variantas B)

viengungis_b_3d

Perplanuotas butas, numatytas viengungiui (variantas B, 3D modelis)

Pavyzdžiui, visi skirtingai suvokiame patogumą ir privatumą: vieniems didelės stumdomos durys į darbo kambarį (transformuojamą į miegamąjį) tiko, tuo tarpu kitiems reikia įprastų durų; vieniems reikia vonios, kitiems – dušo; vieniems tinka bendra vonia – tualetas, kitus – netgi erzina.

Man ypač įsiminė stiprus Giedriaus noras turėti kuo didesnį vonios kambarį, nes prie tokios patalpos jis buvo pripratęs gyvendamas dar savo tėvų namuose. Tuo tarpu man, visada gyvenusiai bute, minimalius poreikius tenkinantis vonios kambarys iš pradžių niekuo neužkliuvo, nes toks yra mano aplinkos suformuotas standartas. Džiaugiuosi, kad savininkai atsisakė mano pasiūlymo išlaikyti esamą vonios kambario tūrį ir nusprendė jį didinti sandėliuko sąskaita – tai jiems leis gyventi patogiau taip, kaip jie suvokia patogumą.

seima_a

Perplanuotas butas, numatytas šeimai (variantas A)

seima_a_3d

Perplanuotas butas, numatytas šeimai (variantas A, 3D modelis)

Erdvės, kuriose mes gyvename, stipriai mus veikiai, formuoja gyvenimo būdo modelius, bendravimo įpročius, supratimą apie privatumą, galų gale – laimės jausmą. Iš namų visas emocijas ir patirtis vėliau išsinešame ir į viešąją erdvę, darbą. Tad sovietinių daugiabučių kaitos tema šiandien yra labai aktuali: labai įdomu, kaip gyventojai savo būstus pritaikys naujam gyvenimui.

seima_b

Perplanuotas butas, numatytas šeimai (variantas B)

seima_b_3d

Perplanuotas butas, numatytas šeimai (variantas B, 3D modelis)

Sima Balčiūtė yra jauna architektė, baigusi studijas Marselio (Ecole d’Architecture de Marseille-Luminy) bei Maskvos (Moscow Architectural Institute) institutuose. Šiemet ji turėtų gauti architektūros magistro diplomą Turine (Politecnico di Torino).

FacebookGoogle+TwitterPinterestStumbleUpontumblrLinkedInDiggEmail

Komentarai

komentarai