nekilnojamas-turtas-61732077

Ką vertėtų žinoti norint parduoti butą?

Siekiant gauti pelno pardavus bet kokį būstą, reikia ne tik puikiai susipažinti su realia situacija rinkoje (kaip stabiliai ji laikosi, priklauso kylimo ar kritimo stadijai, koks ryšys tarp pasiūlos ir paklausos, konkurencinė aplinka), bet ir sekti atitinkamus pardavimo eigos žingsnius.

1. Nusistatyti pardavimo tikslą ir planą. Kas įtakojo sprendimą parduoti būstą, kodėl dabar? – vienas iš aktualiausių klausimų. Jei turi pasirinkimą ir niekas neverčia parduoti būtent šiuo momentu, tai gal vertėtų dar palaukti? Ar esi visiškai tuo tikras ir radęs pirkėjus galėtum pasirašyti pardavimo – pirkimo sutartį jau rytoj? Ar gali laukti pirkėjo 2, 6 mėnesius ar visus metus?  Jei niekas netrukdo laukti ir vis abejoji, nesi tikras tai neparduok – tik švaistysi savo laiką (veiksmingiausi būsto pardavimo – pirkimo sandoriai sudaromi per 2 – 4 sav. nuo pardavimo paskelbimo).

2. Su kokiais keblumais gali susidurti parduodant nekilnojamą, kaip juos išspręsti. Ar visi pardavimui reikalingi dokumentai yra tvarkingi? Ar turtas priklauso daugiau nei vienam asmeniui, ar bendrasavininkai pritars šiam pardavimui bei sutiks su tau tinkamomis sąlygomis? Ar būstas nėra įkeistas, areštuotas? Ar nėra teisminių ginčų ar kitų apribojimų, kurie stabdytų pardavimo procesą? Jei būstas areštuotas ar įkeistas, tai kokiais sumai? Palyginkite šią sumą su pardavimo kaina. Didžioji dalis visų išvardintų problemų gali būti be didelių kliūčių išspręstos.

3. Tavo turto kaina.  Kuo vadovaujantis nustatyti buto kainą? Ar įmanoma ją pagrįsti bei palyginti? Ar ji konkurencinga? Būtina ją sugretinti su panašių butų kainomis šiuo metu. Kokia tikimybė surasti pirkėją, kuris sutiktų sumokėti mano nustatytą kainą? Taip pat svarbu išskirti parduodamo turto privalumus bei trūkumus lyginant su kitais panašiais.

4. Būsto paruošimas. Kaip parengti butą pardavimui, kad jis sudomintų pirkėją? Kam pirkėjai teikia pirmenybę ieškant būsto? Kiek galėtum skirti savo lėšų norint pakelti būsto vertę? Į ką naudinga/nenaudinga investuoti, darant jį patrauklesniu.

5. Pirkėjų paieška. Kokiose vietose pirkėjai dažniausiai ieško būsto? Kokios priemonės šiuo metu efektyviausios? Kiek verta investuoti norint paskleisti savo skelbimą? Kaip pristatyti būstą rinkai, kad ji atkreiptų dėmesį į tavo parduodamą butą? Kodėl jis vertas pirkėjų dėmesio? Kaip jį padaryti išskirtiniu. Kokią informaciją pateikti? Ką geriau nutylėti?

6. Pirkėjų skambučiai ir pasiūlymai. Kaip atsakinėti į pirkėjų pateiktus klausimus? Kaip įvertinti pirkėjų motyvaciją bei finansines galimybes? Kaip nesumaišyti ir atpažinti potencialius pirkėjus, kurie tikrai susidomėjo tavo pasiūlymu nuo domių žiūrovų ar tyrinėtojų, kurie tik nori išpešti informaciją apie parduodamą turtą? Kaip reaguoti į pirkėjų kritiką, ką jiems atsakyti ir pagrįstai apginti savo nuomonę?

7. Parduodamo būsto apžiūros. Kaip jas rengti? Kaip paskatinti konkurenciją tarp potencialių pirkėjų? Konkurencija visada skatina pirkėją greičiau priimti sprendimą ir spaudžiami konkurentų yra linkęs nekelti savo sąlygų ir sutikti su pardavėjo išlygomis.  Kaip suprasti ar pirkėjas susidomėjo tavo pasiūlymu, kaip rimtai jis svarsto apie jo įsigijimą? Pirkėjai su didele patirtimi moka gerai nuslėpti savo emocijas bei reakciją. Kokias priemones naudoti, kad pirkėjas įsimintų tavo butą? Nes jis gali būti jau „-nioliktas“ per paskutinę savaitę. Kas jį padarytų išskirtiniu?

8. Derybų procesas. Ar moki atskirti motyvuotą pirkėją? Ar sugebėsi pagrįstai apginti savo kainą? Kaip reaguosi į pirkėjo prieštaravimus ir kainos siūlymus? Kiek laiko reikia duoti jam apsispręsti? Per ilgas laiko tarpas gali įtakoti kitų susidomėjusių praradimą ar leisti pirkėjui priimti nepalankų sprendimą. Ar žinai, kada reikia nutraukti derybas? Vienu metu gali sulaukti net kelių pirkėjų, kurie sieks įsigyti būstą ir bus linkę mokėti daugiau. Ar sugebėtum surengti aukcioną? Kokiais kriterijais dar reikia vadovautis, nesižavint tik pakelta kaina?

9. Sandoris. Kaip įforminti pasiektą susitarimą? Į ką atkreipti dėmesį rengiant preliminarią sutartį, kokios sąlygos? Kokio dydžio užstatą reikia nustatyti? Kokie terminai bei abiejų šalių įsipareigojimai vieni kitiems? Ar yra papildomų sąlygų? Kaip gali  pagelbėti pirkėjui (parūpinti palankesnes sąlygas buto vertinimui, paskolai ar gauti teismo leidimą, jei yra nepilnamečių vaikų). Ir žinoma, įsitikinti, kad visos šalys turi asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus? – be jų sandoris neįvyks.

10. Pagrindinė (notarinė) pirkimo – pardavimo sutartis. Būtina iš anksto surinkti bei parengti sandoriui reikalingus dokumentus, įsitikinti, kad nieko netrūksta bei rezervuoti šalims tinkamą laiką pas notarą.

11. Sumokėjimas. Pinigai iš pirkėjo/pirkėjo banko yra pervedami būsto pardavėjui. Finansuojant bankui, iki galutinio atsiskaitymo turi praeiti vid.  2 – 4 savaitės.

12. Turto registravimas. Kai įvyksta dokumentų pasirašymas ir sutartis vainikuojama notaro parašu, pirkėjas privalo įsigytą nekilnojamąjį turtą įregistruoti VĮ „Registrų centras“ pirkėjo vardu. Šis įforminimas trunka nuo 1 iki 10 darbo dienų, priklausomai nuo kainos, kurią gali mokėti pirkėjas, jo asmeninio laiko, ar šalių tarpusavio susitarimo.

13. Turto įkeitimas bankui (jei turtas įsigijimas banko pagalba). Kai pirkėjas iš VĮ „Registrų centro“ gauna nuosavybės teisę patvirtinantį dokumentą, jį turi pristatyti į banką ir atlikti kitus privalomus veiksmus, kurių reikalauja ir nurodo banko vadybininkas.

14. Na ir paskutinis pirkimo – pardavimo sutarties įforminimas. Kai pirkėjas galutinai atsiskaito su pardavėju ir sumoką visą sutartą sumą, paskutinis įforminimo žingsnis – abi šalys privalo kreiptis į tą patį notaro biurą, galutiniam pirkimo – pardavimo sutarties patvirtinimui. Notaras išrašys liudijimą, kurį pirkėjas pateikia VĮ „Registrų centrui“.

15. Išsikėlimas. Dažniausiai išsikraustymui yra duodamas 1 mėn. laikotarpis. Tačiau visada jis gali būti koreguojamas pagal šalių interesus.

16. Pasirašomas turto priėmimo aktas.

17. Sandoris įvykdytas. Sveikinimai!

>>> Jei kyla daugiau klausimų dėl nekilnojamojo turto pardavimo arba Jūsų situacija itin specifinė, kviečiame kreiptis į patyrusius KurGyvenu.lt ekspertus, kurie nemokamai suteiks konsultaciją, atsakys į svarbiausius rūpimus klausimus. Kreiptis į mus galite užpildę šią formą arba susisiekę telefonu: NEMOKAMA NT PARDAVIMO KONSULTACIJA (palaukite keletą sekundžių, kol užsikraus forma).

Informaciją parengė NT brokeris Edvardas Bernotas (ParduodamiButaiVilniuje.lt)

FacebookGoogle+TwitterPinterestStumbleUpontumblrLinkedInDiggEmail

Komentarai

komentarai