9 garsiausi Lietuvos dvarai, kuriuose vaidenasi (su žemėlapiu)

apleistas-pastatas-63180262

Pabodo keliauti įprastiniais maršrutais? O gal trūksta kiek ekstremalesnių įspūdžių? Istorijomis apie mistiškus reiškinius ir pilių, dvarų bei rūmų vaiduoklius galima išgirsti ne tik užsienio šalyse. Pasirodo, ganėtinai daug vaiduoklių gyvena ir lietuviškuose dvaruose. Pristatome jums devynis, kuriuos, tikime, bus visai smagu aplankyti savaitgaliais.

Pakruojo dvaras

Pakruojo dvaras

Mistiškos istorijos apie dvarą prasidėjo tuomet, kai mirė jo šeimininkas, baronas Von der Ropas, aplinkinių rajonų gyventojų vadintas Hermanu Žiauriuoju. Sakoma, jog žiaurumu pagarsėjęs turtuolis savo dvare buvo įsakęs nuplakti ar kitaip numarinti ne vieną dešimtį baudžiauninkų iš aplinkinių kaimų. Tiesa, sovietmečiu šią vietą taip pat lydėjo netikėtos mirtys arba savižudybės. Nuo to laiko, kiek ilgiau užsibūnantys dvare sako, jog kartas nuo karto išgirsta keistus žingsnius, be jokios priežasties atsidaro langai ar užsidega šviesa.

Rask daugiau informacijos internete

Paežerių dvaras

Paezeriu-dvaras

Ežero pakrantėje esančiame dvare, kalbama, vaidenasi baltoji mergelė, meilės kankinė, kartas nuo karto pasirodanti ežero pakrantėje. Jei tikėtume istorijomis, tuomet ši mergelė – dirbusi kažkuomet dvare tarnaite. Paviliotas jaunatviško merginos žavesio dvaro ponas, jau subrendęs vyriškis, suvedžiojo tarnaitę, kuri aklai puolė į jo glėbį. Deja, meilė buvo vienpusė. Neištvėrusi kančios, mergina nusiskandino ežere. Tiesa, tragiška tarnaitės mirtis – sukrėtė ir poną. Dvaro parke jos garbei buvo pastatyta liūdinčios mergelės skulptūra, kuri, deja, per siautusius karus neišliko.

Rask daugiau informacijos internete

Verkių dvaras

verkiu rumai

Dažnai vilniečių lankomas Verkių dvaras taip pat turi savo paslaptį. Sakoma, kad viename pastate, kuriame šiuo metu įkurtas Botanikos instituto doktorantų viešbutis ir Pavilnių bei Verkių regioninių parkų administracija, vaidenasi. Tiesa, pastaruoju metu, rodos, šmėklos žmonių nebegąsdina. Pasakojama, jog keistų garsų pasigirsdavo ar netikėtai atsidarydavo arba užsidarydavo durys po 2001 m., kuomet doktorantų viešbutyje žuvo jauna moteris.

Rask daugiau informacijos internete

Norviliškių pilis

norviliskiu pilis

Nors ši, greta pasienio su Baltarusija esanti pilis labiausiai išgarsėjo dėl jos pašonėje prieš keletą metų vykusių muzikos festivalių, bet ji saugo ir savo vaiduokliškas istorijas. Čia besilankantys žmonės kartais išvysta moters ir mažos mergaitės siluetus. Aplinkiniuose kaimuose gyvenantys žmonės sako, jog tai – pranciškonų vienuolio mylimoji ir judviejų dukra. Mat pilies vienuolyne apsigyvenus pranciškonams, vienas jų – įsimylėjo vietinę merginą. Kol jis vyko į Vatikaną, prašyti popiežiaus atleidimo nuo tarnystės, mergina pagimdė jam dukrą. Deja, mylimieji laimės nesulaukė, nes prasidėjus 1831 m. sukilimui jauna moteris buvo žiauriai nubausta už tai, kad perspėjo vienuolius apie artėjančius kareivius.

Rask daugiau informacijos internete

Beržėnų dvaras

beržėnų dvaras

Kelmės rajone, Beržėnų kaime esantis dvaras – aplinkinių vadinamas išties pamėklišku. Ilgą laiką dvaras buvo apleistas, o pradėtos rekonstrukcijos – nesisekė dėl lėšų stygiaus. Fotografas Vytautas Kandrotas, fotografavęs žinynui „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“, taip pat pripažino, jog nors niekuomet šmėklos ir nematė, tačiau nejaukus šaltukas nugara perbėgdavo. Vietiniai kaimo žmonės pasakoja, jog dvare ramybės neranda apylinkės raganos, mat buvęs dvaro šeimininkas Stanislovas Gorskis turėjęs sąrašą raganų pavardžių, nuteistų sudeginimui ant gretimo Biržės kalno.

Rask daugiau informacijos internete

Šūklių dvaras

sukliu dvaras

Griūvantis pastatas tikrai gali būti vadinamas vaiduoklių namais vien dėl savo išvaizdos. Jis minimas jau nuo XVII a., kaip Gavronskių, Augustavo gubernijos dvarininkų namai. Maždaug 1890 m. kunigaikštytė Helena Liubomirska-Gauronskienė iš caro valdžios gavo sutikimą steigti vaikų prieglaudą, darželį. Tiesa, teigiama, jog tai tebuvusi užmaskuota forma veikusi lietuviška mokyklėlė. Nežinia kokias paslaptis saugo dvaras ir kokios jo istorijos, bet dar ir dabar dvare besilankantys žmonės nugirsta besitrankančias duris bei vaikų balsus.

Rask daugiau informacijos internete

Siesikų pilis

siesiku pilis

Šioje vietoje, sakoma, gyvena vieni seniausių Lietuvos vaiduoklių. Tiesa, kai kurių jų istorijos, nors ir pasibaigę tragiškai, tačiau išties romantiškos. Pasakojama, jog vieno iš Daumantų kunigaikščių žmona pamilo svetimšalį riterį. Su juo moteris susitikdavusi prie Siesikų ežero, jau nusileidus saulei. Žinoma, sužinojęs vyras apie tai – gerokai supyko, o supykęs – įsakė žmoną užmūryti pilies bokšte. Vietiniai sako, jog iki pat šių dienų, vakarais, ypač tuomet kai ryškus mėnulis, galima išvysti link ežero einančią moterį.

Rask daugiau informacijos internete

Gelgaudiškio dvaras

gelgaudiskio dvaras

Sapiegos turėjo ne vienus, bet kelis dvarus. Šeimininkui išvykus į kitą – tvarkai prižiūrėti dvare būdavo paliekamas acesorius. Pasakojama, jog vienas toks acesorius Gelgaudiškyje buvęs labai žiaurus, tačiau po kurio laiko – gerokai pasikeitęs. Pasirodo, to priežastis buvo meilė. Acesorius įsimylėjo vietinę baudžiauninkę ir net susiruošė ją vesti. Tiesa, tais laikais aukštesnės klasės jaunuoliui vesti baudžiauninkę – buvo labai neįprasta, todėl tam prieštaravo ne tik tėvai, bet ir bendruomenė. Baudžiauninkė, acesoriui nežinant, buvo parduota į kitą dvarą. Nusiminęs vyriškis – nusišauna, o jo mirties vietoje, pasakojama, iki šiol vaidenasi, o pro šalį einantys žmonės – dažnai paklysta.

Rask daugiau informacijos internete

Paražnių dvaras

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pravažiavus Vilkupius ir kirtus Širvintos upę, į dešinę vedančiu keliu galima pasiekti Paražnių dvarvietę. Prie kelio yra senas 1937 m. obeliskas ir buvusio dvaro dykvietė. Pasakojama, kad Paražnių dvarininkas buvo keistuolis. Kartą iš bažnyčios jis parsinešė šventą Komuniją, o tai, tikėta, buvusi mirtina nuodėmė. Mirus ponui, jis buvo palaidotas savo įsirengtame mauzoliejuje, bet po vidurnakčio dvarininkas keldavosi iš kapo ir eidavo į kaimiečių tvartus ieškoti baltų žirgų. Išsivedęs juos – jodinėdavo iki saulės patekėjimo. Tuomet vienas senolis pasiūlė išeitį: atkasti kapą ir nukirsti ponui galvą, bet burtas nepadėjo – vaiduoklis užsidėdavo galvą ant pečių ir vėl jodinėdavo. Įpykę žmonės dar kartą atkasė kapą ir nukirstą galvą padėjo tarp kojų – kad ponas jos nepasiektų. Vaiduoklio pasijodinėjimai baigėsi ir tik vienintelę – Joninių naktį – kartais laukuose šmėžuoja raitelis be galvos.

Rask daugiau informacijos internete

*   *   *
Norite bent vieną iš jų pamatyti? Kad būtų lengviau rasti – sukūrėme tam interaktyvų žemėlapį.
Beje, ypač daug tokių dvarų – Jungtinėje Karalystėje, o štai čia puslapis besidalinantis įdomiausiomis jų: PlaceILive.co.uk. Na, o jei keliausite po Vokietiją – įdomios informacijos apie šios šalies sostinę galima gauti: Berlin.placeilive.com.

 

FacebookGoogle+TwitterPinterestStumbleUpontumblrLinkedInDiggEmail

Komentarai

komentarai